خانه تماس با ما کتابخانه سایت‌های حامی گالری کمپین در بند آرشیو English

پذيرش > تریبون > درباره کمپین > كليات طرح ”يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعيض‎آميز“

كليات طرح ”يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعيض‎آميز“

28 مرداد 1385 - - نسخه قابل چاپ

گروه‎هايي از فعالان جنبش زنان پس از تجمع 22 خرداد سال 1385 (در ميدان هفت تير) بر آن شدند كه در ادامه‎ي پيگيري اهدافي که در قطعنامه آن تجمع اعلام شده بود در جهت تلاش براي تغيير قوانين ناعادلانه و زن‎ستيز در ايران، حركتي ‎جمعي و هدف‎مند (كمپين) را در دستور كار خود قرار دهند. اين كمپين در واقع تلاش وسيعي براي ”جمع‎آوري يك ميليون امضاء“ به‎منظور درخواست تغيير قوانين تبعيض‎آميز در كشورمان است.

اهداف كمپين

جمع‎آوري يك ميليون امضاء، تنها يكي از اهداف محوري اين كمپين است زيرا اين كمپين اهداف ديگري را نيز مدنظر دارد يعني پيشبرد اين طرح با اهداف چندجانبه‎ صورت مي‎گيرد:

1 ـ اين پروژه، مبنايي براي مشاركت جمعي بخش‎هاي وسيعي از شهروندان براي تغييرات مثبت اجتماعي و رسيدن به هدفي معين و مشروع (رفع تبعيض‎هاي قانوني عليه زنان) را شكل مي‎بخشد.

2 ـ يكي از هدف‎هاي مهم اين حركت جمعي، آشنايي و گفت و گوي رو در رو با گروه‎هاي مختلف زنان و شهروندان در سطح گسترده است. ارتباط مستقيم مدافعان حقوق برابر با شهروندان و هموطنان خود باعث آگاهي يافتن از نيازها و لمس مشکلات آنها در زندگي روزمره (به خصوص در زمينه‎ي مسائل حقوقي) خواهد شد و متقابلا باعث افزايش آگاهي و حساسيت شهروندان از نابرابري‎هاي حقوقي در ميان زنان و مردان هم‎وطن‎مان مي‎گردد.

3 ـ از سويي اين تلاش و عمل جمعي به زنان و مردان حق‎طلب و عدالت‎خواه تجربه‎هاي بسياري مي‎آموزد و ارتباط بيشتر آنان را با گروه‎هاي مختلف در بطن جامعه‎ گسترش مي‎دهد. از تبعات مثبت اين ارتباط (اگر تداوم يابد) ايجاد زمينه براي بخشيدن صدا به زنان خاموش (بي‎صدايان) خواهد شد.

4 ـ اساس اين کمپين، اعتقاد به رشد آگاهي، ايجاد گفتگو ميان شهروندان و آموختن فعاليت‎هاي جمعي و دموكراتيك يعني اصلاحات از پايين، از درون جامعه‎ي مدني و نه از بالاست. بنابراين، پايه‎ي اين عمل جمعي، اعتقاد به ضرورت تقويت حوزه‎ عمومي، اعتقاد به توانمندسازي زنان، باور به اينکه تنها تغييراتي ماندگار و ريشه‎اي هستند که از بطن جامعه مي‎جوشند و نتيجه‎ي آشنايي مستقيم با دردها و لمس مشكلات، به طور مستقيم يا غيرمستقيم توسط تک تک افرادند، و نيز آگاهي از اين امر که مشكلات حقوقي، مشکل فردي و خصوصي نيست و شمار زيادي از زنان با تبعات تلخ آن دست و پنجه نرم مي کنند.

5 ـ يكي ديگر از اهداف اين كمپين بر اين اساس است كه تلاش‎گران اين كمپين، در عمل و تماس مستقيم با شهروندان جامعه‎ي خود، متوجه شوند كه بدون تحمل سختي، بدون پرداخت هزينه و البته اتحاد و همدلي، هيچ بي‎عدالتي و تبعيضي قابل تغيير نيست. همدلي و همكاري صميمانه‎ي مدافعان حقوق برابر و انساني در راستاي پيشبرد اين پروژه‎ي عدالت‎خواهانه، بي‎ترديد روحيه مشاركت در سرنوشت كشور را در ميان خود كوشندگان و متقابلا در ميان شهروندان ايجاد خواهد كرد. تاريخ مبارزات دموكراتيك زنان در ديگر کشورها، بخصوص کشورهايي با نوع حکومت و آداب و رسوم نزديک تر به ما ايرانيان نيز چيزي جز اين به ما نمي‎آموزد. اين مبارزه راهي دشوار و طولاني است و مسير اصلي آن نه از مجاري و معادلات قدرت، مردان و زنان قدرتمند و.....، بلکه خيلي ساده از طريق آگاهي و حساسيت تک تک زنان و شهروندان عادي نسبت به خودشان و درك موقعيت و جايگاه‎شان در جامعه مي‎گذرد.

6ـ اجراي موفق اين كمپين نشان خواهد داد كه خواسته‎ي برحق تغيير قوانين تبعيض‎آميز محدود به 4-5 هزار نفر از زنان نيست. بلکه اين خواسته، خواسته‎اي كاملا فراگير است و تعداد بسيار زيادي از زنان و مردان ايراني از نابرابري هاي حقوقي موجود در قوانين ايران رنج مي‎برند و هرکدام از آنان با توجه به زمينه هاي فرهنگي و ميزان امکانات‎شان نسبت به آن واکنش نشان مي دهند، مثلا زني در اعتراض به اين نابرابري‎ها در روزنامه گزارش مي‎نويسد، زن ديگري با تهيه فيلم و عكس، بي‎عدالتي‎ها را منعكس مي‎كند، زن ديگري خود را مي سوزاند، دختر جواني از خانه ي پدري فرار مي کند، زن‎ ستمديده‎اي در دادگاه از وجود نابرابري از جگر فرياد برمي‎آورد و صد‎ها مورد ديگر از انواع اعتراضات اجتماعي در كشور ما و در زندگي روزمره‎ي زنان وجود دارد.

7ـ از اهداف ديگر اين كمپين مي‎توان به اين مسئله اشاره كرد كه نتايج اين عمل جمعي نشان خواهد داد خواسته‎ي تغيير و اصلاح قوانين، خواسته‎ي طيف خاصي از زنان نيست. انگ‎هايي که اغلب به مدافعان حقوق برابر و زنان فعال (براي خاموش كردن آن‎ها) زده مي شود از جمله: بي‎دردي، بالاي شهر نشيني، خودنمايي و .... واقعا صحت ندارد چون اين قوانين ناعادلانه بر زندگي همه‎ي زنان اعم از باسواد و بي‎سواد، بالاي شهرنشين و پايين شهرنشين، مجرد و متاهل، روستايي و شهري، كم و بيش تاثير مي‎گذارد.

زمان اجراي كمپين يك ميليون امضاء

زمان اين كمپين بلندمدت است يعني تا جمع‎آوري يك ميليون امضاء ادامه خواهد داشت و مقيد به زمان محدود و مشخصي نيست و تا رسيدن به حد نصاب (جمع‎آوري يك ميليون امضاء) ادامه خواهد داشت. اين حركت با توجه به ميزان زمان و تعداد مشاركت‎كنندگان در اين كمپين ممكن است تا يك سال يا حداكثر 2 سال تداوم يابد. البته اقدام براي جمع‎آوري يك ميليون امضاء نيز تنها فاز اول اين كمپين خواهد بود و بعد از جمع‎آوري امضاء، كمپين به مرحله‎ي ديگر فعاليت خود خواهد رسيد.

خواسته‎هاي اين طرح ضديتي با اسلام ندارد

تقاضاي بازنگري در قوانين تبعيض‎آميز نه تنها درخواستي غيرمشروع و مخالف اسلام نيست بلكه با تعهدات بين‎المللي دولت ايران نيز همخواني دارد چون ايران به ميثاق بين المللي حقوق مدني-سياسي و ميثاق بين المللي حقوق اقتصادي-اجتماعي پيوسته و اولين گام در اين کنوانسيون‎ها منع هرگونه تبعيض است، بنابراين تبعيض بايد از بين برود چون منطبق با تعهدات بين المللي دولت ايران است.

از سوي ديگر اين درخواست هيچ‎گونه ضديتي با مباني اسلام ندارد زيرا جزو اصول دين به‎شمار نمي‎آيند. تغيير قوانيني كه در اين كمپين مورد درخواست است محل اختلاف بين مجتهدين و علماي دين است و بسياري از فقها از جمله آيت‎الله صانعي يا آيت‎آلله بجنوردي و شمار ديگري از مجتهدين سال‎هاست که بازنگري در قوانين تبعيض‎آميز عليه زنان را مورد تاييد قرار داده‎اند و تغيير آن‎ها را مغاير با اسلام ندانسته‎اند.

در هر حال طرح جمع‎آوري ”يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعيض‎آميز“ قبل از هرچيز به مسئولان و به افكار عمومي جامعه نشان خواهد داد كه بسياري از زنان و مردان آزادانديش در ايران خواستار تغيير و بازنگري در قوانين تبعيض‎آميز و زن‎ستيز موجود هستند و اين خواست تغيير قوانين، تنها خواست يك گروه كوچك از زنان ايراني نيست. هم‎چنين طرح و درخواست گسترده براي تغيير و بازنگري در قوانين تبعيض‎آميز و جمع‎آوري اين امضاءها به قانونگذاران ثابت خواهد كرد كه زنان ايران در مورد درخواست خود جدي و استوار هستند.

روش اجراي اين كمپين

روش اجراي اين كمپين، عمدتا متكي بر روش "چهره به چهره" است. براي اجراي اين كمپين از 4 روش مختلف استفاده مي‎شود:

1 ـ ارتباط و جمع‎آوري امضاء از طريق مراجعه به خانه‎ها (طرح خانه به خانه) و صحبت با زنان به‎طور فردي .

2 ـ ارتباط و جمع‎آوري امضاء از طريق شناسايي مراكز جمعي زنان و بحث‎هاي اقناعي با آنان به‎صورت گروهي. در واقع استفاده از فضاهاي عمومي مانند وسائل نقليه عمومي، پارک‏ها، دانشگاه‎ها، كارگاه‎هاي توليدي، آرايشگاه‎ها، مراکز درماني، سفره‎ها و روضه‎خواني‎ها، مراكز ورزشي و كليه اماكني كه ممكن است زنان در آن‎جا به‎صورت جمعي حضور داشته باشند از جمله فضاهايي است كه اعضاء و كوشندگان اين كمپين مي‎توانند با هم‎وطنان خود گفت وگو و مذاكره كنند.

3 ـ ارتباط و جمع‎آوري امضاء از طريق برگزاري سمينارها و جلسات بحث و گفت وگو در تالارها و فرهنگسراها.

4 ـ ارتباط و جمع‎‎آوري امضاء از طريق اينترنت با ارسال ”جزوه‎ي آموزش حقوقي“ از طريق اينترنت.

آموزش داوطلبان، الزامي است

براي اجرا و پيشبرد اين كمپين نياز به نيروهاي داوطلب به‎صورت گسترده و آموزش آنان است. از اين‎رو كميته‎هاي مختلفي براي اجراي اين كمپين شكل گرفته است كه يكي از اين كميته‎ها، ”كميته‎ي آموزشي“ است اين كميته به برگزاري كارگاه‎هاي‌ آموزشي براي كليه‎ي كساني كه داوطلب كار هستند، اقدام مي‎كند. در اين كارگاه‎هاي آموزشي همه‎ي كساني كه مي‎خواهند داوطلبانه در اين امر مشاركت كنند و به جمع‎آوري امضاء بپردازند آموزش‎هاي لازم در مورد قوانين موجود در رابطه با زنان و نيز نحوه‎ي كار با شهروندان هنگام مراجعه به خانه‎ها و نيز روش استفاده از مراكز تجمع زنان و مردان براي طرح كمپين، آموزش داده مي‎شود. طي كردن اين دوره براي كليه داوطباني كه مي‎خواهند در بخش آموزش چهره به چهره همكاري كنند الزامي است.

ذكر اين نكته مهم است كه داوطلبان لازم نيست در زمينه‎ي مسائل حقوقي زنان حتما تخصص داشته باشند بلکه در اين كارگاه‎ها آموزش‎هاي لازم و در ارتباط با موضوع: "آشنايي با حقوق زنان در قوانين" براي صحبت رو در رو و پاسخگويي به سوالات و ابهامات شهروندان، ارائه خواهد شد.

گستره‎ي فعاليت

محدوده‎ي جغرافيايي اين كمپين تنها به شهر تهران محدود نخواهد بود و گروه‎هاي فعال زنان در كليه‎ي شهرستان‎ها نيز مي‎توانند در اين طرح بزرگ مشاركت كنند. گروه‎ها و افراد فعال در شهرستان‎ها مي‎توانند درصورت امكان براي شركت در كارگاه‎هاي آموزشي به تهران بيايند و سپس كار خود را در شهرستان‎ها آغاز كنند. اما اگر تعداد اعضاي گروه‎هاي فعال زنان در شهرستان‎ها زياد باشد مي‎توانند درخواست خود را ارائه كنند كه كارگاه‎ آموزشي در شهر خودشان برگزار شود. هم‎چنين جمع‎آوري امضاء از هم‎وطنان خارج از كشور (به‎صورت پست يا رفت و آمد مسافر و بالاخره از طريق اينترنت) نيز مي‎تواند صورت بگيرد.

ثبت تجربه‎ها براي حال و آينده

بخش ديگر اين كمپين، ”مستندسازي“ است. بدين معنا كه هر داوطلب در هنگام فعاليت براي جمع‎آوري امضاء و گفت و گو با شهروندان مي‎تواند تجارب و نكات جذاب و مهمي را كه در خلال گفت وگو و تعامل‎اش با زنان مختلف انجام مي‎دهد به‎صورت يادداشت روزانه در دفترچه‎هاي مخصوصي كه در اين مورد تدارك ديده شده ”تجارب منحصر به‎فرد“ خود را يادداشت كند و هنگام برگرداندن ليست‎ امضاء‎ها، اين دفترچه‎ها را نيز ارائه كند تا اين تجارب در روند كار، گردآوري شود و در حين اجراي اين كمپين (به‎خصوص در كارگاه‎هاي آموزشي) شيوه‎هاي خلاق گفت و گو با شهروندان به‎طور مداوم به‎روز شود. در پايان اين كمپين و در فاز دوم آن، تمامي تجربه‎هاي داوطلبان، تنظيم و همه‎ي تجربه‎ها با نام خود داوطلبان به صورت كتاب منتشر خواهد شد تا براي ديگر گروه‎هايي كه مي‎خواهند كارهاي مشابهي انجام دهند و نيز براي آيندگان، باقي بماند.

حداقل سن امضاءكنندگان

حداقل سني كه براي امضاء كنندگان در نظر گرفته شده است 18 سال است. يعني فقط زنان و مرداني كه بيش از 18 سال دارند مي‎توانند بيانيه اين كمپين را امضاء كنند.

اين امضاءها در فرم‎هاي مخصوصي كه به اين منظور چاپ شده است و در اختيار كليه‎ي داوطلبان قرار مي‎گيرد جمع‎آوري مي‎شود تا همه‎ي امضاءها به‎صورت هماهنگ و يك‎دست باشد (علاوه بر آن‎كه روي وب سايت مخصوص اين كمپين نيز ثبت و منتشر مي‎شود). فعاليت كليه‎ي اعضاء و كوشندگان در اين كمپين، كاملا داوطلبانه است در عين‎حال براي پيشبرد اين كمپين هر يك از مشاركت‎كنندگان مي‎توانند حداقل مبلغ 5 هزارتومان براي عضويت در اين كمپين بپردازند، چرا كه اين كمپين با همين كمك‎هاي مالي و سرمايه‎اي كه داوطلبان از زندگي خود مايه مي‎گذارند پيش خواهد رفت. ما زنان جز زندگي خود و درآمد ناچيز شخصي‎مان هيچ منبع ديگري براي پيشبرد تغييرات به نفع بهبود زندگي اجتماعي‎مان دراختيار نداريم. به‎رغم اين بي‎پشتوانگي تاريخي اما ما با تكيه به توانايي‎هاي‎مان، روي پاهاي خودمان ايستاده‎ايم و اين پروژه‎ي عظيم را با موفقيت به سر منزل مقصود خواهيم رساند.

آدرس براي اطلاعات بيشتر در مورد اين كمپين

آدرس وب سايت اين كمپين: www.we-change.biz علاقه‎منداني كه مي‎خواهند در اين كمپين مشاركت كنند مي‎توانند از طريق اين سايت و با ايميل forequality@gmail.com تماس بگيرند.
كارهاي مقدماتي اين كمپين از خردادماه‎ 1385 آغاز شد و در روز 5 شهريور 1385 با برگزاري اولين نشست از سلسله نشست‎هاي ”تاثير قوانين بر زندگي زنان“ عملا راه‎اندازي شد.

مي‎توانيد به آدرس: (تهران، صندوق پستي: 851 - 14335) براي همكاري با ما نامه بنويسيد.

حاميان اوليه كمپين ”يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعيض‎آميز“:

ـ شيرين عبادي

ـ سيمين بهبهاني

ـ شهلا لاهيجي

ـ بابك احمدي

ـ شهلا اعزازي

ـ ناصر زرافشان

ـ نرگس محمدي

ـ منيرو رواني‎پور

ـ فريده غيرت

ـ شهلا شركت

ـ اردشير رستمي

ـ فرزانه طاهري

ـ فريبرز رئيس دانا

ـ معصومه حيات غيبي

ـ بنفشه حجازي

ـ مائده طهماسبي

ـ فرهاد آئيش

ـ عمران صلاحي

ـ مهوش شيخ‎الاسلامي

ـ مجيد تولايي

ـ ناهيد توسلي

ـ جعفر پناهي

اولين اعضاء كمپين ”يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعيض‎‎آميز“ (به ترتيب حروف الفبا):

1 ـ فرانك آرتا

2 ـ پروانه آل بويه

3ـ تارا احمدي

4 ـ نوشين احمدي خراساني

5 ـ پروين اردلان

6 ـ زهره ارزني

7 ـ شهلا انتصاري

8 ـ زارا امجديان

9 ـ ترانه امير تيموري

10ـ الناز انصاري

11 ـ مريم بهرمان

12 ـ ويدا بيگلري

13 ـ ژيلا بني‎يعقوب

14 ـ طلعت تقي‎نيا

15 ـ جلوه جواهري

16 ـ ناهيد جعفري

17 ـ مهسا جزيني

18 ـ مريم حسين‎خواه

19 ـ محبوبه حسين‎زاده

20 ـ اعظم حشمت

21 ـ فاضله خليلي نژاد

22 ـ فريبا داودي مهاجر

23 ـ نگار رهبر

24 ـ فرناز سيفي

25 ـ ستاره سجادي

26 ـ الهه سروش‏نيا

27 ـ فخري شادفر

28 ـ منصوره شجاعي

29 ـ مهسا شكرلو

30 ـ پروين ضرابي

31 ـ سوسن طهماسبي

32 ـ بيتا طاهباز

33 ـ نرگس طيبات

34 ـ فريده غائب

35 ـ محديث فرح بخشي

36 ـ پريسا كاكايي

37 ـ سپيده گيلاسيان

38 ـ خديجه مقدم

39 ـ هما مداح

40 ـ رضوان مقدم

41 ـ مونا محمدزاده

42 ـ پويه مددي

43 ـ ايمان مظفري

44 ـ گلناز ملك

45 ـ فيروزه مهاجر

46 ـ ناهيد ميرحاج

47 ـ مريم ميرزا

48 ـ فخري نامي

49 ـ الناز ناطقي

50 ـ فاطمه نجاتي

51 ـ صديقه نصيري

52 ـ بهاره هدايت

53- کاوه مظفری

54- فرانک فرید

ليست 86 نفر از اعضاي جديدي كه طي 3 ماهه‎ي اول فعاليت كمپين به فعالان كمپين افزوده شده‎اند به ترتيب حروف الفبا:

گيتا احمدي،
علي اخوان،
عيسي آزاد،
سعيده اسلامي،
لي لي افشاري،
ساچلي افلاكي،
پرستو الهياري،
زهره امين،
نيلوفر انسان،
ليلا انصاري ،
شهناز ايزدي،
زهرا بادلي،
زهرا باقري،
ايمان بهبودي،
زينب پيغمبرزاده،
فرنوش تهراني،
آزاده ثبوت،
فرناز جمشيدي مقدم،
جوانه جواهري،
معصومه چراغي،
مهردادحمزه،
آزاده حمسي،
آزاده خدري زاده،
ياسمن دادور،
ستاره داور پناه،
آزيتا داوران،
توبا داوران،
فاطمه دهدشتي نيا،
سميه رشيدي،
آمنه رضايي،
صبا روحاني زاده،
نجمه زارع،
فرزانه زحلي ،
ركسانا ستايش،
نسرين ستوده.
نسيم سرابندي،
سعيده سعيدي ،
فريبا سماواتي پيروز،
مازيار سميعي،
هاله سينكي،
عاطفه شفيعي،
مرضيه شکري،
مريم شيردل،
نيما صفار،
محمد صيادي،
فروزنده طلوعي،
علي عبدي،
راحله عسگري زاده،
ليلا علي كرمي،
زهرا عمراني،
سونيا غفاري،
نازنين فتوحي،
طيبه فراست،
سينا فرحزادي،
مارال فرخي،
نازلي فرخي،
نسرين فرهومند،
سميه فريد،
نگين فيروزه اي،
فروغ قره داغي،
مهرنوش كارگرزاده،
مريم كسايي،
ناهيد كشاورز،
نيلوفر گلكار،
سارا لقماني،
كاظم متولي،
مهدي مجتهدي،
سعيد محمدي،
بلال مرادويسي،
مرادي
مجتبي مطلبي،
سميه مظلومي،
آذين معيريان،
افروز مغزي،
ساناز مقصودلو،
مجید ملکی ،
اشرف منطقي،
مهوش مهاجر،
نيلوفر مهديان،
وجيهه مهديان،
مريم ميرزانژاد،
آزاده ميرزايي،
مهرنوش نجفی راغب،
لیلا نظری،
مينا نقش نژاد،
اصغر واحدي،
امير يعقوبعلي،

اسامی 114 نفر از اعضایی که در 3 ماهه دوم به کمپین پیوسته اند:

آدیسا کارگرزاده / اعظم جابر مرادی / اعظم صادق خطیبی / افسانه برزویی / افسانه زند میر الوند / الهام میرزایی/ امید استواری / اکبر خسروشاهی / اکرم صابری / ایزد جابری / بهاران نوذری / بهاره میرزا حسین / بهناز مهرانی / پامچال حمیدی / پروانه وحید منش / پریناز صبحانی / پریناز نعیمی / پژهان مختاری / تانیا زند میرالوند / حدیث جاودانی / حسین صادقی / حمید امینی / روجا بندری / رویا پاکزاد / زهرا قنبری / زهرا کاظمی / ساحل تنگستانی / سارا اسمی زاده / سارا النج / سارا ایمانیان / ستاره بابکی / ستاره جمشیدی / ستاره داورپناه / سعیده شادابی / سمانه خادمی / سمیرا شایان / سمیه حسینی / ن یزدانی / سولماز تاج محمدی / سونا رهبر / سید علیرضا نقیبی زاده / سیده مهدیه موسوی انزهایی / سیما حسین زاده / سیمین دها / سیمین مرعشی / شریعت پناهی / شعله شاهرخی / شهره موحدی / شیرین اردلان / شیرین ناجی آذر / شیما فرزادمنش / صنم شفیعی / طاهره شکیبایی / طوبی اسدالله / طیبه فراست / عرفان افضلی / علی صادقی / علی نویدی / فاطمه ربانی بی طرف / فاطمه شجاعی نیا / فاطمه مسجدی / فرشاد قره داغی / فرناز صبحانی / فریبا اسدی / فریبا محمدی / گلناز مقدم / گلنوش رحیم زاده / گوهر بیات / گیلدا فرید مجتهدی / لادن مقدم / لیلا انصاری / لیلا حسینی / لیلا سهرابی / لیلا شکوه فر / لیلا شیخ علی پور / ماهیار داوران / محبوبه کرمی / محمد زرین / مریم خیابانی / مریم نجاتی / مریم نراقی / مریم نورائی نژاد / مژگان تقی نیا / مستانه فکور / مناله عامری پور / منور قنبری / مهتاب مقیمی / مهرناز ذاکری فر / مهرنوش اعتمادی / مهرنوش کریمی / مهری حاضری / مهری دهقان / مهشید امیری / مهیار استوار / المیرا علی حسینی / نازنین صمدیان / نازنین محکمی / نسترن ساوری / نسرین اعلم / نسرین سعیدپور / نوشین کشاورز نیا / نیلوفر فرهمند / هاجر حسین زاده / هادی آرامی / هدی امینیان / هدی توحیدی / هدی کیانی راد / وحیده مولوی / کاوه کرمانشاهی / کیانا خسروی / یاسمن شفیعی / یاسمن فضیلی / یاسمن نیلفروشان

(كمپين هم‎چنان به عضوگيري خود ادامه خواهد داد)

اولين افرادي كه بيانيه كمپين ”يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعيض‎آميز“ را امضاء كردند:

ـ شيرين عبادي

ـ سيمين بهبهاني

ـ شهلا لاهيجي

ـ بابك احمدي

ـ شهلا اعزازي

ـ ناصر زرافشان

ـ نرگس محمدي

ـ منيرو رواني‎پور

ـ فريده غيرت

ـ شهلا شركت

ـ اردشير رستمي

ـ فرزانه طاهري

ـ فريبرز رئيس دانا

ـ معصومه حيات غيبي

ـ بنفشه حجازي

ـ عمران صلاحي

ـ مهوش شيخ‎الاسلامي

ـ مجيد تولايي

ـ ناهيد توسلي

ـ رخشان بني‎اعتماد

ـ هما زرافشان

ـ جعفر پناهي

ـ منيژه حكمت

ـ تهمينه ميلاني

ـ مائده طهماسبي

ـ فرهاد آئيش

ـ مازيار سميعي

ـ خديجه مقدم

ـ شهلا انتصاري

ـ پروين اردلان

ـ فريبا داودي مهاجر

ـ هما مداح

ـ جلوه جواهري

ـ مريم حسين‎خواه

ـ فرناز سيفي

ـ نوشين احمدي خراساني

ـ زهره ارزني

ـ رضوان مقدم

ـ سوسن طهماسبي

ـ بيتا طاهباز

ـ مونا محمدزاده

ـ طلعت تقي‎نيا

ـ گلناز ملك

ـ ناهيد جعفري

ـ ستاره سجادي

ـ منصوره شجاعي

ـ مهسا شكرلو

ـ فيروزه مهاجر

ـ ترانه امير تيموري

ـ پروين ضرابي

ـ ويدا بيگلري

ـ زارا امجديان

ـ تارا احمدي

ـ پريسا كاكايي

ـ ناهيد ميرحاج

ـ مريم ميرزا

ـ ژيلا بني‎يعقوب

ـ محبوبه حسين‎زاده

ـ الناز ناطقي

ـ بهاره هدايت

ـ ايمان مظفري

ـ فخري شادفر

ـ فريده غائب

ـ نيلوفر انسان

ـ پويه مددي

ـ فرانك آرتا

ـ سونيا غفاري

ـ نرگس طيبات

ـ هانا دارابي

ـ سيمين مرعشي

ـ احترام شادفر

ـ دلارام علي

ـ پروانه آل بويه

ـ فخري نامي

ـ نگار رهبر

ـ ناهيد كشاورز

ـ سحر سجادي

ـ كاوه مظفري

ـ پريناز اتابكي

ـ الناز انصاري

ـ ليلا نظري

ـ ليلي اسلامي

ـ نسيم سلطان‎بيگي

ـ جوانه جواهری

ـ سعيد نورمحمدي

ـ معصومه لقماني

ـ سميه رشيدي

ـ شيما فرزادمنش

ـ فرشاد قره‎داغي

ـ فروغ قره‎داغي

ـ صديقه نصيري

ـ سپيده گيلاسيان

ـ فاضله خليلي نژاد

ـ فاطمه نجاتي

ـ محديث فرح بخشي

ـ اعظم حشمت

ـ الهه سروش نيا

ـ الهام پورطاهريان

ـ مينا ربيعي

ـ هومن كاظميان

ـ سارا اسمي‎زاده

ـ فريد هاشمي

ـ سيما سياح

ـ مهسا جزيني

ـ علي اخوان

ـ سارا لقماني

ـ پريسا روشنفكر

ـ مجید ملکی

ـ هما خداوردي

ارسال به بالاترین ، توییتر ، فریندفید ، فیسبوک


در همين بخش :

دهمین دورۀ مراسم تندیس صدیقه دولت آبادی ۱۳۹۲
کارت پستال‌هایی به بهانه‌ی هشت مارس و به یاد همه‌ی مبارزین راه برابری
بیانیه بیش از 350 تن از مدافعان حقوق زنان به مناسبت روز جهانی زن؛ زنان هر روز فرودست‌تر می‌شوند
لباسی که برای تن ما دوخته اند! /اعظم بهرامی
چالش‌ها و چشم‌انداز فعالیت مدنی زنان

ديگر بخش ها :

طرح یک میلیون امضا | مقالات | سایت نوشته ها | اخبار | گزارش كمپين | گفت و گو | علیه سکوت | كوچه به كوچه | نامه های شما | گزارش ویژه | گفتگو با اعضا | ویژه سالگرد کمپین | تصویر برابری | دل آرام علی | تریبون | مقالات | تاریخ شفاهی | خارج از چارچوب | کتابخانه | درباره کمپین | کمپین در شهرها | کمپین در بند | صدای تغییر | ویژه 22 خرداد | لایحه حمایت از خانواده | گالری | عشا مومنی | امیر یعقوبعلی | خدیجه مقدم | راحله عسگری زاده و نسیم خسروی | پروین اردلان،جلوه جواهری، مریم حسین خواه، ناهید کشاورز | زینب پیغمبرزاده | سعیده امین، سارا ایمانیان، محبوبه حسین زاده، ناهید کشاورز و همایون نامی | احترام شادفر | نسیم سرابندی زاده،فاطمه دهدشتی | وبلاگ مهمان | پرونده خرم آباد | دستگیری ها | مریم مالک | پرستو اللهیاری | مهرنوش اعتمادی | سمیه رشیدی | Other Languages | همراهان | «فراخوان کمپین ده روز با بهاره هدایت» | English