بزرگ بود و از اهالی امروز بود و با تمام افق های باز نسبت داشت

مهسا شکرلو

صبح روز شنبه (15 شهریور) جنبش زنان ایران یکی از یاران قدیمی و فعال خود را از دست داد. مهسا شکرلو در سال  1348در آمریکا متولد شد و تا پایان تحصیلات دانشگاهی خود در رشته علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو در این کشور ماند. مهسا فعالیت جدی خود در حوزه زنان را در 1378 آغاز کرد. با راه اندازی نخستین وبسایت انگلیسی فمینیستی ایرانی«بدجنس» کوشید تا دریچه ای به جهان برای زنان ایرانی بگشاید و در ضمن کلیشه های رایج از زنان ایرانی در غرب را بشکند.

او در سال 1379 همکاری خود را با نشریه فمینیستی فارسی زبان به نام «جنس دوم» آغاز کرد و همراه با گروهی از زنان فمینیست ایرانی مرکز فرهنگی زنان را درسال 1380 بنیان نهاد. مهسا با شناخت وسیعش از مبارزات فمینیستی پسا استعماری از اعضای بسیار موثر مرکز فرهنگی زنان بود، و علاوه بر «بدجنس» با سایت های این مرکز، تریبون فمینیستی و زنستان نیز همکاری داشت. او همچنین از نخستین حامیان و اعضای کمپین یک میلیون امضا بود.

حوزه حقوق کودک یکی دیگر از عرصه‌های فعالیت مهسا شکرلو بود. او از اعضای «کانون فرهنگی حمایتی کودکان کار» بود و فعالیت حرفه‌ای خود را در غالب دغدغه‌های اجتماعی‌اش پیگیری کرد. همکاری با شبکه ZDF آلمان و همچنین مسئولیت برنامه «توانمندسازی زنان» صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) از جمله فعالیت‌های حرفه ای او بود. از دیگر فعالیت های او می توان ترجمه کتاب «بیداری ایران: خاطرات انقلاب و امید» نوشته شیرین عبادی را نام برد.

مهسا شکرلو در سال‌های اخیر تحصیلات خود را در رشته کارشناسی ارشد توسعه، تخصص مطالعات کودکان و جوانان، در موسسه بین المللی مطالعات اجتماعی لاهه، دانشگاه اراسموس روتردام، از سر گرفت. او بعد از پایان تحصیلاتش مجددا به ایران بازگشت و با سازمان بین‌المللی پناهندگان نروژ در ایران، (با تمرکز بر پناهندگان افغان در ایران) همکاری کرد. مقالات زیادی درباره فمینیسم و حقوق کودکان از مهسا شکرلو به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر شده است.

مهسا دو سال پایان عمر خود را اگرچه در مبارزه با بیماری سرطان گذراند همچنان به فعالیت خود ادامه داد. از جمله آخرین فعالیت های او همکاری با کمپین جهانی (One Billion Rising) برای مقابله با خشونت علیه زنان بود. او 15 شهریور در بیمارستان استنفورد در آمریکا درگذشت.

ما در سایت تغییر برای برابری درگذشت مهسا شکرلو را به همسرش سهراب مهدوی، پسرش برنا و اعضای خانواده اش پدر، برادران، خواهرو بخصوص مادرش سیمین مرعشی که خود یکی از اعضای جنبش زنان ایران است تسلیت می گوییم.  جنبش زنان ایران امروز در سوگ از دست دادن یکی از صادقترین و کوشاترین فعالان و حامیان خود بسر می برد ولی یاد و خاطره مهسا شکرلو و زحمات او برای زنان ایران همواره زنده خواهد ماند.